Mleko bez laktozy ratunkiem dla organizmów nietolerujących cukru mlekowego

Czym jest mleko bez laktozy?

Zwykłe mleko nie może być spożywane przez każdego człowieka, ponieważ dla niektórych wiąże się to z wystąpieniem dolegliwości pokarmowych. Szacunkowo niecałe 15% populacji krajów północnej Europy musi zmagać się z tzw. nietolerancją laktozy. Oznacza to, że organizmy tych ludzie nie są w stanie strawić cukru mlekowego tj. laktozy. Polacy i inne narody sąsiednie są jednak w lepszej sytuacji niż mieszkańcy Azji lub Afryki, gdzie nietolerancja laktozy występuje znacznie częściej. Chorzy mogą jednak zaopatrzyć się w mleko pozbawione laktozy, nie rezygnując przy tym z możliwości korzystania z mleka.

Co kryje się pod nazwą laktoza?

Nazwa ,,laktoza” wzięła się z połączenia słów ,,lac” (łac. mleko) oraz końcówki ,,ose”, służącej w naukach chemicznych do określania cukrów. Laktoza jest cukrem, disacharydem, czyli połączeniem dwóch cukrów prostych galaktozy oraz glukozy. Tradycyjne mleko mieści w sobie ok. 5 g laktozy/ 100 ml, natomiast inne produkty mleczne, do których zaliczamy np. masło, twaróg albo kefir posiadają w sobie laktozę od 3 do 6 g/100 ml.

Jak reagują na zwykłe mleko ludzie nietolerujący laktozy?

Spożycie mleka z laktozą oznacza dla chorych problemy układu pokarmowego, czyli rozwolnienie, mdłości, osłabienie a także uczucie zmęczenia. Inni wymieniają takie symptomy jak wzdęcia, zatwardzenia, wymioty albo bóle brzucha. W jelitach tych osób brakuje enzymu rozkładającego laktozę tj. laktazy albo ten enzym jest produkowany w zbyt małej ilości, niewystarczającej na zapotrzebowanie organizmu. Niestrawiona laktoza zostaje przeniesiona do jelita grubego, skąd staje się źródłem wspomnianych już dolegliwości. Na szczęście dla chorych mogą oni korzystać z ekwiwalentu zwykłego mleka, zwanego mlekiem bez laktozy.

Proces pozyskiwania mleka bez laktozy

Mleko bez laktozy pochodzi tak samo jak tradycyjne mleko od krowy, jednak na późniejszym etapie poddaje się je szczegółowej, nieszkodliwej obróbce chemicznej. Ten proces polega na rozłączeniu galaktozy od glukozy. Organizmy osób tolerujących laktozę przeprowadzają same podczas trawienia ten proces, jakiemu poddane jest mleko pozbawiane laktozy. Dolegliwości żołądkowe nie pojawiają się po spożyciu mleka bez laktozy, ponieważ chory trawi cukry proste glukozę i galaktozę oddzielnie, z czym jego organizm jest w stanie sobie poradzić.

Różnica smaku

Mleko bez laktozy wyróżnia się słodkawym posmakiem, jest słodsze od zwyczajnego mleka, co jednak nie stanowi powodu do narzekań wśród grona jego konsumentów. Powód, dla którego mleko bez laktozy jest słodsze leży w procesie rozłączenia galaktozy od glukozy.

Czy mleko bez laktozy jest dla każdego?

Uważa się, że ludzie trawiący laktozę nie powinni jeść mleka niezawierającego tego cukru, ponieważ mogą zacząć cierpieć wskutek tego na tzw. wtórną nietolerancję laktozy.